ADSL چیست؟

ADSL-textبا بهره‌گیری از فناوری(ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line کاربران قادر خواهند بود تنها با استفاده از یک خط تلفن، کامپیوتر و مودم ADSL بدون مشغول کردن خط تلفن، به صورت دایم و با سرعتی بالا به اینترنت متصل شوند. یا به عبارتی ، با استفاده از این فناوری، امکان استفاده‌ی دو منظوره از یک خط تلفن فراهم می‌گردد تا ضمن استفاده از خط تلفن برای مکالمه‌های تلفنی، از آن برای برقراری ارتباط پرسرعت و بدون قطعی با اینترنت و بدون هزینه‌ی پالس تلفن بهره جست.

در حقیقت، با استفاده از این فناوری، می‌توان از یک خط تلفن افزون بر انتقال صوت، برای انتقال داده نیز استفاده کرد تا ضمن این که خط تلفن به صورت عادی برای کاربردهای مکالمه و ارسال و دریافت نمابر مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای انتقال داده نیز به کار گرفته شود. افزون بر امکان استفاده دو منظوه از یک خط تلفن، آنچه که این فناوری را از دیگر فناوری‌های اتصال به اینترنت متمایز ساخته، سرعت بالای آن است.

در توضیح این فناوری و استفاده دو منظوره از یک خط تلفن باید گفت، اساس این فناوری بر مبنای استفاده از فضای خالی سیم‌های مسی تلفن قرار دارد. بدین ترتیب که سیم مسی تلفن همانند لوله‌ای‌ست که هنگام استفاده از تلفن برای مکالمه‌های صوتی، تنها قسمت اندکی از فضای آن به کار گرفته و مشغول می‌شود.

ADSLبر این اساس، به سادگی می‌توان از پهنای باند استفاده نشده سیم مسی خط تلفن برای کاربردهای دیگر همچون انتقال داده‌ها آن هم با سرعت بالا و هم‌زمان با انتقال اطلاعات صوتی بهره گرفت. نکته‌ی جالب توجه آن که برای این کار تنها استفاده از یک دستگاه مودم ADSL و یک دستگاه تفکیک‌کننده Splitter کافی‌ست و کاربران نیازی به استفاده از تجهیزات پیچیده و خاصی برای این منظور ندارند و تنها با به کارگیری این دو و اتصال آنها به رایانه و خط تلفن می‌توانند به سادگی به ارتباط پرسرعت با اینترنت دسترسی یابند. نصب و راه‌اندازی این فناوری به سهولت انجام می‌شود و پس از به کارگیری آن، نیازی به تجهیزات خاص و شماره‌گیری برای اتصال به اینترنت وجود ندارد و با نصب  مودم ویژه ADSL و اتصال آن به دستگاه کامپیوتر، به طور مستقیم اتصال به اینترنت نیز برقرار خواهد بود.

مزایای ADSL

globe, group of the people and notebook on white background
۱.کاربری آسان و بی دردسر برای کاربران خانگی
۲.دسترسی به اینترنت به صورت شبانه روزی و مداوم بدون نیاز به شماره گیری، بدون قطع شدن و
۳.بدون هزینه ی تلفن
۴.مشغول نشدن خط تلفن و امکان استفاده ی همزمان از تلفن و اینترنت
۵.دسترسی به اینترنت با سرعتی مناسب ( ۸ مگابیت بر ثانیه دریافت و۱.۵ مگابیت بر ثانیه ارسال )
۶.هزینه ی مناسب در مقابل کیفیت و سرعت
۷.استفاده ی همزمان از تلفن، نمابر و … به هنگام استفاده از اینترنت
۸.برقراری ارتباط پرسرعت با اینترنت بدون نیاز به استفاده از کابل اختصاصی جدید
۱۰.برقراری ارتباط پر سرعت با اینترنت برای بهره گیری از امکانات ویدیویی و صوتی در اینترنت
۱۱.برقراری ارتباط بدون هزینه پالس مکالمه تلفن
۱۲.نصب و راه اندازی سریع و آسان
شما جهت دریافت ADSL می بایست پیش از همه،  بررسی نمایید که آیا خط تلفن شما تحت پوشش شبکه آسیاتک می باشد یا خیر. بدین منظور می توانید با مراجعه به هر یک از نماینگی های مجاز از این موضوع مطلع شوید. پس از اطمینان از پوشش آسیاتک بر روی خط تلفن تان ، به دفتر مرکزی یا یکی از نمایندگان فروش تیام نت مراجعه نموده و قرارداد ADSL خود را تکمیل کنید. توجه داشته باشید شما در هنگام عقد قرارداد می بایستی از میان تعرفه ها (در بخش تعرفه ها و لیست قیمت ، گل چینی از تعرفه ها آمده است) سرویس مورد نظر خود را انتخاب نمایید، (سرویس ADSL مشخصات اشتراکی است که شما انتخاب می نمایید، این مشخصات شامل سرعت ارسال و دریافت اطلاعات، مدت اشتراک و ترافیک ارسال و دریافت دوره ای می باشد) در هنگام عقد قرارداد رونوشتی از کارت ملی خود را به همراه داشته باشید.